Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 7.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 3, 5, 6, 7, 9
Sunnuntaina 8.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 2, 4, 8, 10

LAUANTAI:

Ryhmä 3
airedalenterrieri, irlanninterrieri, jackrussellinterrieri, vehnäterrieri Anette Edlander, Ruotsi
brasilianterrieri, englanninkääpiöterrieri, silkkiterrieri Jouko Leiviskä
ceskyterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Rade Dakic, Serbia
muut Malgorzata Supronowicz, Puola

Ryhmä 5
amerikanakita, etnankoira, faaraokoira Anette Edlander, Ruotsi
american eskimo dog, buhund, grönlanninkoira, harmaa norjanhirvikoira, islanninlammaskoira, jämtlanninpystykorva, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Erja Nummi
akita, karjalankarhukoira, suomenpystykorva Jari Fors
eurasier, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, keeshond, kishunkoira, koreanjindonkoira, mittelspitzit, samojedinkoira, taiwaninkoira Markku Kipinä
basenji, itäsiperianlaika, jakutianlaika, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, länsisiperianlaika, grosspitzit, kleinspitzit, pomeranian, venäläis-eurooppalainen laika Valentinas Stiklius, Liettua
muut Jouko Leiviskä

Ryhmä 6
beagle, dalmatiankoira, dreeveri, rhodesiankoira Anette Edlander, Ruotsi
brasilianajokoira, maremmanajokoira, suomenajokoira Erja Nummi
muut Rade Dakic, Serbia

Ryhmä 7
englanninsetteri, gordoninsetteri, harjaskarvainen saksanseisoja, isomünsterinseisoja, italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, picardienspanieli, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, pont-audemerinspanieli, punainen irlanninsetteri, ranskanspanieli, saint-usugenspanieli, sininenpicardienspanieli, stabijhoun, villakoirapointteri Valentinas Stiklius, Liettua
muut Jari Fors

Ryhmä 9
bostoninterrieri, chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, mopsi, petit brabancon, ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli Björn Erling Löken, Norja
prahanrottakoira, tiibetinterrieri, villakoirat Hedi Kumm, Viro
havannankoira, venäjänbolonka Jouko Leiviskä
coton de tuléar, japanese chin, löwchen, markiesje, papillon, phalène Rade Dakic, Serbia
bichon frisé, bolognese, cavalier kingcharlesinspanieli, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, lhasa apso, maltankoira, shih tzu, venäjäntoyt Zuzana Brotankova, Tsekki

Junior Handler Saana Pirinen

Ryhmäkilpailut:
3 Rade Dakic
5 Jouko Leiviskä
6 Erja Nummi
7 Valentinas Stiklius
9 Zuzana Brotankova
Paras juniori Rade Dakic
Paras veteraani Malgorzata Supronowicz
Paras kasvattajaryhmä Rade Dakic

SUNNUNTAI:

Ryhmä 1
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie, welsh corgit Björn Erling Löken, Norja
ardennienkarjakoira, bergamonpaimenkoira, ceskoslovensky vlciak, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, picardienpaimenkoira, pumi, romanianpaimenkoira, saarlooswolfhond, schipperke, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Jouko Leiviskä
lancashirenkarjakoira, pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira, polski owczarek nizinny, vanhaenglanninlammaskoira Malgorzata Supronowicz, Puola
pulit, schapendoes, shetlanninlammaskoira Markku Kipinä
itäeuroopanpaimenkoira, medimurjenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, saksanpaimenkoirat Pekka Nykyri
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, beaucenpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat, mudi, owczarek podhalanski, serra de airesinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Rade Dakic, Serbia
australianpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bordercollie, partacollie Zuzana Brotankova, Tsekki

Ryhmä 2
berninpaimenkoira, bokseri, kääpiösnautserit, leonberginkoira, newfoundlandinkoira, shar pei Hedi Kumm, Viro
dogo argentino, espanjanmastiffi, hollanninrottakoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, kääpiöpinseri, mallorcandoggi, napolinmastiffi, pinseri, sao miguelinfila, tanskandoggit Jouko Leiviskä
appenzellinpaimenkoira, broholminkoira, castro laboreironkoira, kaukasiankoira, rottweiler, tornjak, tosa, transmontano mastiff, venäjänmustaterrieri Markku Kipinä
aidi, alentejonkoira, apinapinseri, bukovinankoira, englanninbulldoggi, kangalinkoira, landseer, uruguayncimarron Valentinas Stiklius, Liettua
muut Malgorzata Supronowicz, Puola

Ryhmä 4
kaikki rodut Anette Edlander, Ruotsi

Ryhmä 8
amerikanvesispanieli, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo, sussexinspanieli, viiriäiskoira Erja Nummi
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, espanjanvesikoira, kiharakarvainen noutaja, portugalinvesikoira Malgorzata Supronowicz, Puola
barbet, englanninspringerspanieli, kooikerhondje, kultainennoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli, venäjänspanieli Valentinas Stiklius, Liettua

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira Anette Edlander, Ruotsi
azawakh, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira, whippet Rade Dakic, Serbia

Junior Handler Enni Väisänen

Ryhmäkilpailut:
1 Markku Kipinä
2 Valentinas Stiklius
4 Anette Edlander
8 Jouko Leiviskä
10 Rade Dakic
Paras juniori Jouko Leiviskä
Paras veteraani Markku Kipinä
Paras kasvattajaryhmä Valentinas Stiklius
Best in Show Malgorzata Supronowicz