Siirry sisältöön

Tuomarit – Oulu NORD 7.7.2024

7.6.2024: Tiedote tuomarinmuutoksesta

Frank Kane, Iso-Britannia, on valitettavasti estynyt saapumasta näyttelyymme arvostelemaan. Frank Kanelle merkityt rodut saapuu arvostelemaan Derek Moore, Irlanti. Muutokset on merkitty tuomarilistaan. Tuomarinmuutos oikeuttaa ilmoittautumismaksun palautukseen, josta annetaan tarkemmat ohjeet näyttelypostin yhteydessä ennen näyttelyä.

FCI 3 ryhmän arvostelee ryhmäkilpailuissa Masa Siroka, Slovenia.

Ryhmä 1
ardennienkarjakoira, australiankelpie, beaucenpaimenkoira, bergamonpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, picardienpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, pyreneittenpaimenkoirat, sileäkarvainen collie Antti Nieminen
australian töpöhäntäinen karjakoira, bordercollie, ceskoslovensky vlciak, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, medimurjenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarlooswolfhond, schapendoes, schipperke, serra de airesinpaimenkoira Esa Ruotsalainen
shetlanninlammaskoira Markku Kipinä
australiankarjakoira Mirjana Krstic Arbanas, Kroatia
hollanninpaimenkoirat, mudi, partacollie, vanhaenglanninlammaskoira Morten Matthes, Tanska
belgianpaimenkoirat, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, owczarek podhalanski, pulit, pumi, slovakiancuvac Tino Pehar, Kroatia
maremmano-abruzzese, polski owczarek nizinny, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Unto Timonen
australianpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, welsh corgit Veli-Pekka Kumpumäki

Ryhmä 2
kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi Igoris Zizevskis, Liettua
aidi, alentejonkoira, appenzellinpaimenkoira, broholminkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, continental bulldog, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, isosveitsinpaimenkoira, kanariandoggi, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, napolinmastiffi, newfoundlandinkoira, sao miguelinfila, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron Marjo Jaakkola
cane corso, dogo argentino, espanjanmastiffi, mallorcandoggi, mastiffi, rottweiler, tanskandoggit, venäjänmustaterrieri Masa Siroka, Slovenia
berninpaimenkoira, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, kääpiöpinseri, leonberginkoira Milan Plundra, Tsekki
bokseri, bullmastiffi, hovawart, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Moa Persson, Ruotsi
bernhardinkoirat, bordeauxindoggi, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tiibetinmastiffi Morten Matthes, Tanska
apinapinseri, dobermanni, hollanninrottakoira, itävallanpinseri, pinseri, sarplaninac, shar pei Ville Meronen

Ryhmä 3
bedlingtoninterrieri, borderterrieri, dandiedinmontinterrieri, jackrussellinterrieri, sealyhaminterrieri Colin Powell, Iso-Britannia
* bullterrieri, kääpiöbullterrieri, parsonrussellinterrieri, staffordshirenbullterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Derek Moore, Irlanti (tuomarinmuutos 7.6.2024)
manchesterinterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, vehnäterrieri Hildeward Hoenderken, Alankomaat
amerikanrottaterrieri, australianterrieri, brasilianterrieri, ceskyterrieri, glen of imaalinterrieri, kerrynterrieri, lakelandinterrieri Marjan Petrovski, Pohjois-Makedonia
amerikanstaffordshirenterrieri, cairnterrieri, englanninkääpiöterrieri, japaninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skyenterrieri, yorkshirenterrieri Masa Siroka, Slovenia
airedalenterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, walesinterrieri Moa Persson, Ruotsi
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, irlanninterrieri, tenterfieldinterrieri, valencianrottaterrieri Veli-Pekka Kumpumäki

Ryhmä 4
kaikki rodut Per Lundström, Ruotsi

Ryhmä 5
faaraokoira, ibizanpodencot, portugalinpodengot Agneta Doverholt, Ruotsi
etnankoira, grönlanninkoira, koreanjindonkoira, siperianhusky, taiwaninkoira, thai ridgeback Igoris Zizevskis, Liettua
alaskanmalamuutti, american eskimo dog, chow chow, eurasier, japaninpystykorva, kanadaneskimokoira, pomeranian, samojedinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Morten Matthes, Tanska
grosspitzit, islanninlammaskoira, itäsiperianlaika, jakutianlaika, jämtlanninpystykorva, keeshond, kleinspitzit, lapinporokoira, länsisiperianlaika, mittelspitzit, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, venäläis-eurooppalainen laika Tapio Kakko
harmaa norjanhirvikoira, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, karjalankarhukoira, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, tanskanpystykorva, thaimaanpystykorva Tarja Löfman
akita, amerikanakita, basenji, buhund, kaanaankoira, kainkoira, kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, kishunkoira, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, shiba, shikokunkoira, volpino italiano Unto Timonen
suomenlapinkoira Ville Meronen

Ryhmä 6
basset hound, beagle, dreeveri, pesukarhukoira, suomenajokoira, venäjänajokoira Esa Ruotsalainen
amerikankettukoira, dalmatiankoira, englanninkettukoira Hildeward Hoenderken, Alankomaat
baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, bluetick coonhound, brasilianajokoira, briquet griffon vendéen, iso gascognenajokoira, pieni gascognenajokoira, pieniberninajokoira, pienijuranajokoira, pieniluzerninajokoira, pienischwyzinajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira, saukkokoira, vihikoira Ville Meronen
muut Rune Tyvold, Norja

Ryhmä 7
karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, stabijhoun Rune Tyvold, Norja
muut Sophie Aspholm

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Hildeward Hoenderken, Alankomaat
amerikancockerspanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, sussexinspanieli, viiriäiskoira Marjan Petrovski, Pohjois-Makedonia
kiharakarvainen noutaja, lagotto romagnolo, sileäkarvainen noutaja Marjo Jaakkola
friisinvesikoira, puolanmetsästysspanieli, venäjänspanieli Markku Kipinä
espanjanvesikoira, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira Oliver Simon, Kroatia
amerikanvesispanieli, cockerspanieli, kultainennoutaja Tino Pehar, Kroatia

Ryhmä 9
bolognese, kingcharlesinspanieli, maltankoira Hildeward Hoenderken, Alankomaat
cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira, papillon, phalène, prahanrottakoira, venäjäntoyt Igoris Zizevskis, Liettua
bostoninterrieri, tiibetinterrieri, villakoirat Mirjana Krstic Arbanas, Kroatia
ranskanbulldoggi Morten Matthes, Tanska
chihuahuat, löwchen Oliver Simon, Kroatia
kiinanharjakoira, lhasa apso, mopsi, shih tzu Per Lundström, Ruotsi
kromfohrländer, markiesje, tiibetinspanieli, venäjänbolonka Tarja Löfman
griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Tino Pehar, Kroatia
bichon frisé Unto Timonen

Ryhmä 10
irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira, whippet Agneta Doverholt, Ruotsi
afgaaninvinttikoira, azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, venäjänvinttikoira Marion Marpe, Saksa
puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Unto Timonen

Junior Handler Juha Palosaari

Ryhmäkilpailut
1 Morten Matthes
2 Moa Persson
3 Masa Siroka (tuomarinmuutos 7.6.2024)
4 Per Lundström
5 Tapio Kakko
6 Rune Tyvold
7 Sophie Aspholm
8 Marjan Petrovski
9 Oliver Simon
10 Agneta Doverholt
Paras juniori Veli-Pekka Kumpumäki
Paras veteraani Igoris Zizevskis
Paras kasvattajaryhmä Tino Pehar
Best in Show Markku Kipinä